Anksiyete Bozuklukları

Anksiyete (bunaltı, kaygı) çoğunlukla nedeni belirsiz sıkıntı ya da endişe şeklinde hissedilen, korkuya benzer bir duygudur. Anksiyetesi olan kişi gergin, huzursuz, tedirgin veya sinirli olabilir; çarpıntı, göğüste sıkışma, nefes darlığı, boğazda düğümlenme, baş dönmesi ve başka bedensel belirtiler yaşayabilir. Aslında doğal ve gerekli bir duygu olan anksiyete uzun süre devam ettiğinde, belirgin sıkıntıya neden olduğunda ve işlevselliği bozduğunda anksiyete bozukluğundan söz edilebilir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunda maddi durum, sağlık ya da okul başarısı gibi gündelik konular hakkında aşırı düzeyde, yaygın ve kontrol edilemeyen kaygı vardır. Bu uzun süreli aşırı kaygı durumu ile birlikte huzursuzluk, yorgunluk, konsantre olamama, sinirlilik, kas gerginliği ve uyku bozukluğu görülebilir.

Panik Bozukluğunda yineleyici beklenmedik panik atakları görülür. Panik atağı akut şekilde ortaya çıkan şiddetli bir korku durumudur. Atak sırasında kişi bedensel belirtilerle birlikte ölüm korkusu ya da aklını, kontrolünü kaybetme korkusu yaşar. Hastalar sıklıkla kalp krizi geçirdikleri düşüncesiyle acil servislere başvururlar. Zamanla atakla ilişkilendirilen yer ve durumlardan kaçınmaya başlanır; otobüs, tren, vapur veya uçakla seyahat etmekten, tek başına ev dışında ya da kalabalıkta bulunmaktan korkulur ve kaçınılır. Bu durum agorafobi olarak adlandırılır. 

Fobi, tanım olarak normalde korkulmayacak bir nesne ya da durum ile karşılaşınca ortaya çıkan yoğun korkudur. Kişi korkusunu anlamsız bulur ama yine de korktuğu nesneden kaçınır. Kedi, köpek, hamam böceği, örümcek, kapalı yer, karanlık, yükseklik, iğne yapılması, kan görme, asansör, uçak en sık karşılaşılan özgül fobilerdir.

Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu) kişinin başkalarının önünde olumsuz değerlendirilmekten, küçük düşmekten ya da utanç duyacağı biçimde davranmaktan korkmasıdır. Topluluk içinde konuşmak, başkalarının önünde bir etkinlikte bulunmak ya da yeni bir gruba girmek rahatsızlık hissine ve kızarma, terleme, titreme gibi şikayetlere yol açar. Hasta, bu korkunun ve belirtilerin herkes tarafından fark edileceğinden korkarak topluluğa girmekten kaçınabilir.